Kreativitás fázisa: Cseréld le a premenstruációs szindrómát a hónap legkreatívabb időszakára
Menstruáció előtt a fizikai energiád mennyisége fokozatosan csökken. Romlik a figyelem, a kitartás és a memória, így előfordulhat, hogy teljesítményed nem lesz olyan káprázatos, mint a dinamikus szakaszban. Megint meg kell békülnöd a belső éneddel, mert jelentősen változol, de megvan a képességünk a világ gyógyítására, felfedezésére, átalakítására.
Az agy és a kreatív fázis
A menstruáció közeledtével az agynak sikerül természetes módon meditálnia. Egyre több a pillanat, amikor kipihenten ellazulsz az élet, mint olyan felett, minden felett, ami túlmutat rajtad. A kockázat a túl egocentrikus gondolkodás, amely önpusztító gondolatok lavináját indíthatja el, és minden negatív és ellenőrizhetetlen eseményről szóló emlékeket. Mivel nem vagytok annyira egymásra hangolódva, mint a menstruáció alatt, a múlt traumái, túllépései hajlamosak elszakítani a lelkedet és nincs katarzisban. Ezért tudatosan térj el ettől a gondolkodási áramlástól, és használd jobb koordinációdat és térérzékelésedet. Az alkotói szakaszban ugyan nem tart sokáig, de úgy érzed, hogy tökéletesen uralod tested minden részét. Használd sportoláshoz, ahol a boldogsághormonokat is kiöblíted és megtisztítod a fejedet a negatív gondolatoktól. Ennek azonban nem szabad állóképességi mozgásnak lennie.
Vizualizáció
A kreatív fázisban minden lehetséges. A nő szerepe nem feltétlenül a cselekvés, hanem mindenekelőtt az álmodozás. Használd ki a benned szunnyadó szenvedélyeket, és álmodd meg azt a valóságot, amire vágysz. Képzeld el őket részletesen, és rendszeresen végezd ezt a gyakorlatot a hét folyamán. Szöveggel és képekkel támogasd a vizualizációkat - hozz létre egy álomtáblát, írd le ötleteidet és térj vissza hozzájuk a ciklus többi fázisában.
Érzelmek robbanásai
A menstruáció előtti szakaszban megtörténhet veled, hogy hirtelen elviselhetetlenné válik valami, amit az előző három hétben észre sem vettél. Ebben a szakaszban a frusztráció nagyon gyorsan kitörhet. Ezért kerüld a másokkal való foglalkozást és hagy időt arra, hogy önmagadon gondolkodj. Egy jó módszer a naplóírás. Tudd meg, mik a mély félelmeid és próbáld objektíven felmérni, hogy irracionálisak-e. A ciklus ezen időszakában saját magad is meggyógyíthatod őket.
A kreatív szakasz gyakorlati képességei
Vár rád más, mint fájdalmas és érzelmileg kimerítő menstruáció előtti szindróma? Határozottan igen! A nők nagyon jó kommunikációs képességgel rendelkeznek, de az alkotói szakaszban ez teljesen lángra lobban és kreatív kommunikációvá válik - írásban és szóban. Persze igaz, hogy néha vita közbeni kreatív megfogalmazásról van szó, mert egyszerűen ingerültebbek vagyunk, mint más szakaszokban. De akkor is kreatív! Élvezni fogod belső világodnak bármilyen művészi kifejezését is – a zenétől, amelyen keresztül az érzelmek könnyen és egyértelműen megnyilvánulnak, egészen a költészetig.
Ez egy aktív szakasz, hasonlóan az ovuláció előtti dinamikus szakaszhoz, így a munkád is sikeres lesz, ahol kreatívan közelíthetsz a hosszú távú problémákhoz, és akár minimális információ birtokában is eredeti ötleteket alkothatsz. De vigyáznod kell az energiaegyensúlyodra. Ha elfoglalt vagy a munkahelyeden, pihenjen otthon. Ha úgy érzed, hogy ki kell takarítanod az egész házat, válassz olyan tevékenységeket a munkahelyen, amelyek már rutinszerűek számodra. Ha mégis 140%-ra mész, az befolyásolja az érzelmi állapotot és depressziós hangulat jelentkezhet.
Együtt megtaláltuk az alkotói szakasz számos nagyszerű elemét. Mint minden időszak, ő is hordoz bizonyos feladatokat, amelyeket el kell sajátítani. Sok nő ebben az időszakban tapasztal agressziót, ellenségességet vagy önsajnálatot és félelmet. A negatív érzések keverednek azzal az erőfeszítéssel, hogy mindent ellenőrizzünk és javítsunk. Ezért a legnagyobb kihívás mindent úgy hagyni, ahogy van. Először is fogadd el magad, szeresd magag. Folytatás közeli emberekkel, életkörülményekkel... Hagyd abba az ellenállást, engedd el a gyeplőt, amellyel megpróbáljuk megszelídíteni az életünket, és lélegezz mélyeket. Lazíts el és kezdj el többet pihenni.[1]
Diéta a premenstruációs időszakban
Ez az időszak alkalmas makrobiotikus diétára, azaz gabonafélékből, gabonából vagy főtt zöldségekből származó összetett szénhidrátokban gazdag étrendre. A szervezetnek sokkal több energiára van szüksége, anyagcseréje teljes sebességgel működik a méhnyálkahártya rendkívül energiaigényes felépítése és az esetleges terhességre való felkészüléshez szükséges hatalmas mennyiségű progeszteron termelése miatt. Tehát több cukorra van szükséged, de nem azokra az egyszerűekre, amelyek evés után rövid időre felfelé billentik a vércukorszintet, majd gyors anyagcsere után meredeken csökkennek. Az energiát pótló cukrokat kiegyensúlyozottan, hosszú távon kell felvennünk, megelőzve ott a hipoglikémiás és hiperglikémiás ingadozást. Ezeket ugyanis idegesség, izzadás és általános kényelmetlenség kíséri. Ezek az ingadozások nagymértékben tükröződnek a hangulatodban, mivel az agyadban a dopamin-aszerotonin szintjét is szétszórják.
A komplex cukrok iránti megnövekedett szükségletnek való megfelelés elmulasztása gyakran stresszhez vezet a szervezetben, és az édesség iránti mardosó vágyhoz. Sajnos a stresszes agy ezután megparancsolja, hogy a legközelebbi és leggyorsabb tartományba eső mennyiséget egyed. És ezek a "gyorsételek" általában a legegészségtelenebb lehetőségek. Ezért tanácsos proaktívan ellátni a szervezetet a nap folyamán azzal, ami a lassan égő szénhidrát fogyasztásához szükséges, például barna rizs vagy édesburgonya. Ebben az időszakban a szervezetnek sokkal több B-vitaminra, kalciumra és magnéziumra is szüksége van. A főtt leveles zöldségek (például a kelkáposzta) mindezt ellátják, és elegendő rostot biztosítanak a felesleges ösztrogén eltávolításához. Nem kell megfeledkezni a babfélék beviteléről sem, az egyik legalkalmasabb ebben az időszakban például a csicseriborsó.
Az olyan édes zöldségek, mint a vajas sütőtök, hokkaido, vagy a sült gyökérzöldségek ősszel magától értetődően megkívánjuk, miért ne kényeztetnénk magunkat velük ebben a fázisban is? Adj hozzá meleg, melegítő fűszereket, például szegfűszeget, fahéjat, gyömbért és hasonlókat. A gyümölcsökből különösen alkalmas édes alma, körte, de nem kell megfeledkezni a tipikus őszi dióról sem. Az elegendő rost az étrendben kulcsfontosságú a székrekedés enyhítésében is, amely ebben az időszakban a természetesen magas progeszteronszint miatt előfordulhat.
Szeretnéd tudni, hogy a menstruációs ciklusod melyik szakaszában van éppen a tested? Csinálj egy rövid kvízt és tudj meg többet.
Ha azt szeretnéd, hogy a menstruációd fájdalommentes legyen, akkor valóban figyelned kell, mire van szüksége a szervezetednek, hogy minimalizáld a stressz lehetőségét. Ilyen például a szervezet attól való félelme, hogy a luteális fázisban nem fog felhalmozni elég utánpótlást egy esetleges közelgő terhességhez vagy a tél békés leküzdéséhez (menstruációhoz). Ha támogatod és békében segíted felépíteni az utánpótlást, megnyugszik a szervezet és megjutalmaz a menstruáció alatt azzal, hogy nyugodtan elfogyasztja a készletét a pihenés alatt, amit adunk neki, és nem zavar minket görcsökkel, energiavesztéssel. Aztán lehetővé teszi, hogy frissen és energikusan egy új ciklusba lépj. Kimutatták, hogy azok a nők, akik alacsony kalóriatartalmú diétát követnek a luteális fázisban, előbb-utóbb híznak.
A B-vitaminok teljes spektrumának kiegészítésére kell összpontosítani, valamint olyan elemekre, mint a magnézium és a kalcium. A magnézium görcsök ellen hat, oldja a lelki feszültséget és elősegíti az egészséges alvást, szabályozza a stresszhormon kortizol szintjét, befolyásolja a pajzsmirigy működését, valamint hozzájárul a vércukorszint egyensúlyának fenntartásához és ezáltal csökkenti az édesség utáni vágyat. A kalciumról kimutatták, hogy csökkenti a premenstruációs szindróma számos tünetét.
Célszerű kiegészíteni cinkkel, ami szintén segít a fellépő menstruáció előtti görcsök ellen, és segít az ebben az időszakban igen gyakori pattanások ellen is.
A folsav bevitel is megfelelő, már a kezdetektől biztosítja az egészséges magzati fejlődést, amikor még nem tudunk terhességről, de a baba ekkor fejlődik a leggyorsabban. Ha a terhesség nem következik be, a folsav szintén fontos a ciklus általános megfelelő működéséhez.
Alkalmas az omega-3 zsírsavak pótlása is, mivel segítenek csillapítani számos tünetet, támogatják a jó hangulatot, csillapítják a stresszt, gyulladáscsökkentő hatásúak, helyreállítják a bőrt, segítik a PCOS-t, a mellérzékenységet vagy a pattanásokat is. Hiányukat az omega-6 savak túlzott fogyasztása is okozza (napraforgó, kukorica, szójaolaj és egészségtelen ételek), és fáradtságban, alvászavarban, figyelemzavarban, bőrszárazságban, fájdalmas ízületekben vagy depresszióban nyilvánul meg.
Jó C és D3-vitamint is szedni, hiszen ez a vitamin, azaz egyben hormon is hatással van az agyra, az immunrendszerre, az idegrendszerre, szabályozza az inzulinszintet, stabilizálja a vércukorszintet, és a hangulathoz, a dopaminhoz és a szerotoninhoz is társul, a termékenységhez is kapcsolódik. A 10 vitaminból álló lédús be understood™ komplexnek köszönhetően D3-vitamint B-vitaminokkal, cinkkel és folsavval kombinálva kényelmesen pótolhatod minden nap.
Sportolás ebben a fázisban
Ez a fázis körülbelül 10-14 napig tart, és megfigyelhető két kissé eltérő része. Az első héten még sok energiád lehet az ovuláció előző fázisából. Nyugodtan égesd el különösen lassú erősítő edzéssel vagy nagyon intenzív jógával. Meg fogsz lepődni, hogy valóban mennyi erőd van ebben az időszakban. De ennek a fázisnak a második hetében le kell lassítani, lazítani, megnyugodni, és olyan nyugtató tevékenységekre kell menni, mint a gyaloglás távol az emberektől, vagy békés pilates vagy jóga. [2]
A menstruációs időszakot elmélyedés fázisnak is nevezik, és magával hozza a katarzis lehetőségét. A menstruáció során mindent elveszíteni, amit magunkkal cipelünk az életúton és új módon kezdeni érzékelni önmagunkat, a körülöttünk lévő embereket és magát a világot - ez végül is egy igazi csoda! A menstruációs ciklus ezen időszakáról bővebben olvashatsz ITT.
[1] Forrás: GRAYOVÁ, Miranda. 2015. Ciklikus nő. Citadella, 2015. 259 s. ISBN 978-80-89628-76-6.
[2] Táplálkozási javaslatok: PharmDR. Veronika Sivová Phd.