Emellett sokan természetes, fenntartható, növényi összetevőket kezdtek keresni, nem pedig vegyileg előállított anyagokat az egészség megőrzése érdekében. Ezért az orvostudományi kutatások is ebbe az irányba indultak el. Ha azonban új gyógynövény-szupersztár jelölteket keresünk, gyakran nem érdemes időt vesztegetni az erdők átfésülésére, teljesen új növények keresésére, és abban a véletlenben hinni, hogy azoknak gyógyító hatása lesz. Ezért a kutatókat gyakrabban inspirálják a természetgyógyászatban hagyományosan használt növények, és lényegében azt próbálják kideríteni, hogy a nyugati orvoslás szemszögéből igazolható-e az, amit régóta használnak. Így számos indiai és kínai növény, valamint az ashwagandha fokozatosan bevonult a nyugati orvoslásba, hogy megvizsgálják az immunitásra gyakorolt rendkívül érdekes hatásokat, amelyeket az Ayurvéda ennek tulajdonít.
Az a tény, hogy az ashwagandha amellett, hogy immunerősítőként működik, gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, képes megnyugtatni a szorongásos idegrendszert, elősegíti az egészséges alvást és adaptogén hatással is rendelkezik a stressz ellen, még inkább elrendeltette, hogy fokozatosan ilyen szupersztárrá váljon (1,2). Azonban az a tény, hogy érkezése végül ilyen rakéta gyorsaságú volt a társadalomban, a folyamatban lévő vírusjárvány miatt bekövetkezett változásoknak is az eredménye. Nagyon rövid időn belül sok fogyasztó fő gondolata a stressz csökkentésére, az alvászavarok kezelésére vagy az immunrendszer erősítésére irányuló erőfeszítésekre irányult (2). Az ashwagandha pedig mindezeket az előnyöket biztosítja.
Kimutatható hatások
Az e növény iránti erős érdeklődés miatt természetesen megnőtt az érdeklődés a klinikai vizsgálatok iránt, amelyek tisztázzák és megerősítik ennek a növénynek a hatásait, és egyben igazolják biztonságosságát a világjárvány előtt. Számos tanulmány kimutatta az ashwagandha hatását a szorongásra és a stresszre, a tesztoszteronszintre és a férfi szexuális funkcióra, a memóriára, az alvásminőségre és az idősek általános egészségi állapotának javítására (1, 2, 4, 5, 6, 7). Ezek a vizsgálatok nem csak az orvosi érdeklődés miatt futnak, hanem a gyógynövénykivonat-gyártók miatt is, akik bizonyítani szeretnék termékeik hatékonyságát és biztonságosságát.
A stressz nem szezonális, szinte mindannyian megtapasztaljuk a mai rohanó tempó mellett nap mint nap. Tehát ez mindannyiunkat érint. Bár a rövid távú stressznek van értelme a szervezetünk számára, felébreszti, riasztja és cselekvésre készíti fel, de ha a stressz hosszan elhúzódó és ha megnyilvánulásait, mint az ingerlékenység, szorongás, depresszió, fejfájás vagy álmatlanság hosszú ideig figyelmen kívül hagyják, az pusztító következményekkel járhat a szervezetre. Ezek főként központi idegrendszer, endokrin, szív és érrendszeri, légzőszervi, emésztőrendszer, reproduktív és különösen az immunrendszer pszichoszomatikus betegségei (8).
Hogyan használd könnyen az ashwagandhát?
Az Ashwagandhát joggal nevezik természeti szupersztárnak, mert hatékonyan tud segíteni azokon a problémákon, amelyekkel már ma is szinte mindannyian szembesülünk. De ez nem egy új, hanem inkább újra felfedezett "természeti csoda", aki már évezredek óta itt vár ránk, miközben mi lassan (és mostanában elég gyorsan) megváltoztattuk a saját egészségünkről és hozzáállásunkról alkotott véleményünket.
Könnyedén fogyaszthatod az Ashwagandhát lédús táplálék-kiegészítőkben a belső nyugalomért.
Mindenki szeretne egy teljes életet élni, amely tele van szép és boldog pillanatokkal egészséges testben. Mi értelme lenne a kemény munkának az egészséges életmódért, ha nem tudnánk eléggé élvezni minden pillanatát?
Olvass többet a mentális egészség védelméről ITT.
Források:
-
Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5):208-213.
-
Natural Product Insider, 2022. Ashwagandha goes mainstream in U.S. as sales boom [online]. Dostupné na internete:
https://bit.ly/35MMzPM
-
Segestrom SC, Miller GE. Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry. Psychol Bull. 2004;130(4):601-630.
-
Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A Prospective, randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults. Indian J Psychol Med. 2012;34(3):255-262.
-
An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Lopresti AL, Smith J, Malvi H, Kodgule R. Medicine. 2019;98(37):p e17186.
-
Lopresti AL, Drummond PD, Smith SJ. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. Am J Mens Health. 2019;13(2):1557988319835985.
-
-
Mariotti A. The effects of chronic stress on health: new insights into molecular mechanisms of brain-body communication. Future Sci OA. 2015;1(3):FSO23.