A prenatális vitaminok egyedülálló vitaminkomplexek, amelyeket kifejezetten a teherbe esni, gyermeket váró, szülés után vagy szoptató nők igényeire terveztek. Miért fontosak ezek a vitaminok, és milyen szerepük van a magzati fejlődés számos rendellenességének megelőzésében?
Miért fontosak a szülés előtti vitaminok?
A prenatális vitaminok táplálék-kiegészítő formájában biztosítják az anya szervezetét és a fejlődő babát a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, amelyek a problémamentes terhességhez és a magzat egészségéhez szükségesek. Természetesen ezek a vitaminok nem helyettesítik a változatos, tápanyagban gazdag étrendet, de a lehető legjobb választás a fogantatás előtti, terhesség alatti és szülés utáni megfelelő táplálkozás elősegítésére.
A terhesség alatt az anya szervezetének különféle specifikus szükségletei vannak, például több kalciumra van szüksége, valamint nagyobb igénye van a B-vitamin, az A-, C-vitamin és az omega-3 zsírsavak (DHA) bevitelére is. A várandós anyáknak azonban több hónappal a tervezett terhesség előtt figyelniük kell bizonyos vitaminok bevitelének növekedését. Ezért ideális a fogamzásgátló abbahagyása után elkezdeni használni őket.
A prenatális vitaminok szedésének legfontosabb okai
A szülés előtti, terhesség előtti vitaminok szedésének egyik legfontosabb oka a folsav bevitele. Tanulmányok szerint a folsav segíthet drasztikusan csökkenteni a magzati rendellenességek (pl. idegcső-rendellenességek, gerinchasadás, aencephalia) kockázatát. Mivel az összes terhesség körülbelüli fele nem tervezett, a folsav minden fogamzóképes korban lévő nő számára ajánlott, még akkor is, ha nem tervezik teherbe esni.
A prenatális vitaminok a neurális csőhibák megelőzése mellett a következők kockázatát is csökkentik:
- kalciumhiány,
- ajak- és szájpadhasadás,
- vashiányos anémia,
- alacsony születési súly,
- preeclampsia (vérnyomást és egyéb szervrendszereket érintő szövődmény)
- koraszülés.
A prenatális vitaminok típusai
A nők sokféle formában (tabletták, kapszulák, lédús gumivitaminok vagy folyékony formában) szedhetik a szülés előtti vitaminokat. Ezenkívül ezek a táplálék-kiegészítők lehetnek bio vagy vegán, vény nélkül kaphatók, de vénykötelesek is. Bár nincs konkrét standard recept a szülés előtti vitaminokhoz, de egy táplálkozási szakember tud adni tanácsot, hogy mi a legjobb számodra. A legtöbb prenatális vitamin tartalmazza az alábbi kulcstápanyagok némelyikét:
- kalcium – nem valószínű, hogy a szülés előtti vitamin tartalmazza a terhesség alatt szükséges teljes napi kalcium adagot, mivel a terhes nőknek akár 1000 milligramm kalciumra is szükségük van minden forrásból (vitamin-kiegészítők + étrend), mert a baba csontjai, fogai és izmai fejlődnek,
- DHA (dokozahexaénsav) – az omega-3 zsírsav számos szövődmény ellen véd, amelyek a terhesség alatt előfordulhatnak,
- folsav – a terhes nőknek legalább napi 400-800 mikrogramm folsavra van szükségük a születési rendellenességek megelőzésére,
- vas – terhesség alatt a szervezetnek a szokásosnál kétszer annyi vasra van szüksége (napi 27 milligramm) az optimális vörösvérsejt-termeléshez, amely oxigénnel látja el a fejlődő magzatot.
Egyéb vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket a szülés előtti vitaminok tartalmazhatnak:
-
vitamin A – elősegíti az egészséges bőr és látás kialakulását, de a túl sok A-vitamin születési rendellenességeket okozhat, ezért ügyelj arra, hogy olyan terhes nőknek szánt vitaminokat szedj, amelyek napi adagja kevesebb, mint 10 000 (UI) A-vitamin,
-
vitamin C – hasznos a sebgyógyulásban és a szövetek javításában, segíti a baba csontjainak és fogainak fejlődését,
-
vitamin D – segíti a szervezetet a kalcium felszívódásában és a baba csontjainak és fogainak felépítésében,
-
jód – jótékony hatással van a baba agyának és idegrendszerének fejlődésére,
-
cink – segít csökkenteni a koraszülés kockázatát.
Tippek a születés előtti vitaminok szedéséhez
Attól függően, hogy milyen típusú prenatális vitaminokat választottál, azokat a gyártó által megadott adagolás szerint kell bevenni. Ezen utasítások követésével a legtöbbet hozhatod ki táplálkozási rutinodból. Egyes vitaminok akkor a leghatékonyabbak, ha egy pohár vízzel és éhgyomorra veszik be. Azt is tanácsolhatják, hogy legalább egy órán keresztül ne egyél a szülés előtti vitaminok bevétele után. Sok kismamának problémát okozhat ez a felhasználási forma, ezért lédús gumivitaminokat részesítnek előnyben várandós nők számára.
Megfelelő vitaminok kiválasztása terhes nők számára
Akár teherbe szeretnél esni, akár babát vársz, akár szoptatsz, fontos, hogy konzultálj orvosoddal, táplálkozási szakértőddel vagy gyógyszerészeddel a megfelelő táplálkozási javaslatokról. A fő tényező, amely befolyásolhat a szülés előtti vitaminok kiválasztásánál, az az, hogy szervezeted hogyan fogja azokat tolerálni. Előfordulhat, hogy több fajtát is ki kell próbálni, hogy megtudd, melyik „passzol” hozzád a legjobban, és nem okoz mellékhatásokat (például hányást vagy székrekedést).
A vényköteles prenatális vitaminok nagyobb mennyiségű hatóanyagot tartalmazhatnak, mint a vény nélkül kapható változatok. Másrészt növeli a mellékhatásaik kockázatát is.
Az ár
Egy másik tényező, amely hatással lehet rád a szülés előtti vitaminok kiválasztásakor, majd vásárlásakor, az az ár. Orvosod étrend-kiegészítőket írhat fel számos prenatális vitaminból, de a vény nélkül kapható márkák is elegendőek lehetnek. A biztosítók a kismamák vitaminköltségének egy részét megtéríthetik, de mindig célszerű ellenőrizni, hogy ez az összeg nem haladja-e meg az általánosan forgalmazott táplálékkiegészítők teljes árát.
A prenatális vitaminok biztonsága
A terhesség alatt a nők különösen aggódnak a termékek minősége és biztonsága miatt. A várandóság időszakában fogyasztott táplálék-kiegészítőket klinikailag tesztelni kell, hitelesíteni kell például az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak, és ideális esetben gyógyszerészeknek kell kidolgozniuk. Ha ételintoleranciában szenvedsz, kerüld az allergéneket, és nyúlj adalékanyagok, allergének és GMO-k nélküli prenatális vitaminok után.
A születés előtti vitaminok lehetséges mellékhatásai
Sok nőnél előfordulhatnak mellékhatások a szülés előtti vitaminok szedése során. A "mellékhatásokat" viszont maga a terhesség is okozhatja (pl. székrekedés, hányinger). Nagy adag vas a szülés előtti vitaminokban okozhat székrekedést. Ezért fogyassz több vízet, rostban gazdag ételeket, és iktassu be több fizikai aktivitást a napi rutinba.
A szülés előtti vitaminokban található tápanyag-keveréktől a bőrön is észlelhetsz változásokat (például könnyebben képződhetnek zúzódások, a bőr kiszáradhat, hámlásra hajlamos, nem kivételes a viszketés vagy bőrkiütés).
Fontos: Ha a következő tünetek bármelyikét észleled, az allergiás reakció lehet a szülés előtti vitaminokra. Ilyen esetekben azonnal fordulj orvoshoz: repedezett bőr, viszketés, pattanások, vörös irritált bőr, hámló bőr, duzzanat, hasmenés, sötét széklet, alacsony étvágy vagy gyomorgörcs.
Ha gyomrodat irritálja a szülés előtti vitaminok szedése, akkor megpróbálhatod kettéosztani a tablettát, bevenni az egyik részt reggel, a másikat este, vagy más időpontot választani. Ha így sem felel meg neked a táplálék-kiegészítő, próbálj ki egy másik márkájú vagy típusú prenatális vitamint.
Muszáj szednem prenatális vitaminokat?
Néhány várandós kismama úgy dönt, hogy nem szed prenatális vitaminokat. Azonban erről a döntésről mindig konzultálni kell az orvossal. Ha úgy döntesz, hogy hű maradsz a szokásos vitaminjaidhoz, tartsd szem előtt az A-vitamin mennyiségét a napi adagban. A túl sok A-vitamin születési rendellenességeket okozhat a gyermekben.
Ha a prenatális vitaminok használatának lenyelési módja nem felel meg neked,
próbál ki a lédús, rágós prenatális vitaminokat. Függetlenül attól, hogy milyen vitaminokat választol terhesség alatt, azoknak legalább 400 mikrogramm folsavat kell tartalmazniuk. Bár a prenatális vitaminok szedése nem helyettesítheti a kiegyensúlyozott étrend előnyeit, segíthet a szükséges tápanyagok felvételében a terhesség előtt, alatt és után.
Dominika, a fiatal édesanya is megosztja tapasztalatait a születés előtti vitaminok használatával kapcsolatban. Itt olvashat bővebben.